Wydarzenia

Dźwięk organów zależy też od Ciebie

Przedruk artykułu z biuletynu parafialnego

Od kilkudziesięciu lat Parafianie szamotulskiej Bazyliki, mieszkańcy Szamotuł, także Pielgrzymi przybywający do naszego Sanktuarium czekają na dźwięk muzyki organowej podczas liturgii oraz w czasie koncertów. Jak bardzo brakuje instrumentu organowego w Bazylice Szamotulskiej nikogo nie trzeba przekonywać. Wielka radość ogarnęła mnie i mam nadzieję, że także wszystkich z naszej wspólnoty parafialnej, kiedy udało się uzyskać wszelkie potrzebne zezwolenia na odbudowę organów.

Komunikat

Policjanci z Szamotuł poszukują osób mogących pomóc w ustaleniu przyczyn, okoliczności oraz sprawcy zdarzenia, do którego doszło w poniedziałek około godz. 13.00 przy ulicy Zamkowej w Szamotułach. W zdarzeniu poszkodowany został 10-letni chłopiec, mieszkaniec Szamotuł, który został potrącony przez autokar. Kierowca autobusu odjechał z miejsca zdarzenia. Z posiadanych informacji wynika, iż autobus był koloru białego. Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach - kontakt pod nr. tel. 61-293-12-11

Kolejny rok UTW w Szamotułach rozpoczęty

Uniwersytet Trzeciego Wieku po to jest nam dany,

by realizować wszystkie do tej pory niespełnione plany.

Więc nie ma na co patrzeć; na swą kartę zdrowia,

tylko łykać życie i się delektować.

Brać wszystko co do wzięcia jeszcze pozostało,

puki posłuszeństwa nie odmówi ciało.

Prof.dr.hab. Stanisław Proszyk


Prof.dr.hab. Stanisław Proszyk dokonał uroczystego otwarcia kolejnego roku uniwersyteckiego UTW w Szamotułach. Uroczysta ceremonia, w której wzięło udział około 250 osób tradycyjnie odbyła się w Auli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. W inauguracji roku uniwersyteckiego 2015/2016 prócz studentów udział wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof.dr.hab. Grzegorz Skrzypczak. W tym roku do grona słuchaczy UTW dołączyło 31 nowych osób. Prezes Stowarzyszenia Uczniów i Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Ks. Piotra Skargi w Szamotułach pan Paweł Mordal, informuje, że zapisy dla kolejnych chętnych osób, na nowy rok akademicki cały czas trwają.


Komenda Powiatowa wzbogaci się o kolejny nowy "wózek"

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, w mijającym tygodniu pochwalił się przed radnymi powiatowymi nowym samochodem dla sekcji ruchu drogowego Policji. Jak się dowiedzieliśmy zamówiony jest już kolejny pojazd, tym razem dla rewiru dzielnicowych z gmin Ostroróg i Obrzycko, Miasto i Gmina.

Aby zakupić nowe auto potrzebna jest kwota 42 tys. zł. Kierujący szamotulską Policją insp. Sławomir Dziupiński, poprosił o wsparcie władze lokalnych samorządów. We wtorek ostatni z samorządów (miasto Obrzycko), podjął stosowną uchwałę o wsparciu tej inwestycji. Podczas sesji Rady, w której uczestniczył komendant zapadła decyzja o przeznaczeniu odpowiedniej kwoty na zakup nowego samochodu. Nowe auto dzięki staraniom komendanta i ofiarności radnych w/w gmin, już niebawem odmłodzi tabor rewiru dzielnicowych z Obrzycka i Ostroroga.

Od lewej: starosta Józef Kwaśniewicz, komendant insp. Sławomir Dziupiński, radni Michał Karwacki i Paweł Kowzan.

Z obrad rady miasta Obrzycko

To, że w roku 2015 budżet miasta Obrzycko został delikatnie mówiąc zachwiany wiedzą wszyscy mieszkańcy tego miasteczka. Stało się tak za sprawą koalicji rządzącej (PO-PSL) i obcięcia rządowych subwencji oświatowych, które na br. przyznano w kwocie o pół miliona niższej niż to bywało w latach poprzednich. (Czyżby zemsta za nie popieranie koalicji PO-PIS-RAZEM w wyborach samorządowych 2014?)

Zemsta w szkolnym gabinecie?

Nauczycielka będąca przez jedenaście lat dyrektorem bardzo dobrego poznańskiego gimnazjum nie została dopuszczona do konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej w Dusznikach, gdyż według komisji powołanej przez wójta Romana Bogusia (na zdj.) nie spełniała warunków. Na tej podstawie w trakcie wakacji konkurs odwołano i przystąpiono do procedury powołania dyrektora bez ogłaszania kolejnego konkursu. 

Pomimo odwołań, protestów i skarg, które kandydatka skierowała m.in. do wójta i Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w sierpniu br. wójt Roman Boguś powołał nową dyrektor SP w Dusznikach, która po zatwierdzeniu przez radę pedagogiczną, od września rozpoczęła pracę w miejscowej szkole podstawowej.

Niezadowolona z takiego obrotu sprawy pedagog z Poznania, prócz odwołania i skargi postanowiła ujawnić własną korespondencję e-mail, którą prowadziła z wójtem Dusznik jeszcze przed zakończeniem procedury konkursowej.

Masz pomysł?

W ramach programu Szkoła aktywnej współpracy mającego na celu zwiększenie wpływu rodziców i uczniów na decyzje podejmowane w szkole oraz lepszy przepływ informacji między uczniami rodzicami nauczycielami, w szamotulskim Zespole Szkół nr 1 uruchomiono "Skrzynkę Pomysłów".

Jej ideą jest anonimowe zgłaszanie różnorodnych pomysłów zmian, które można zrealizować w naszej szkole po to, aby wszystkim jej podmiotom tj. uczniom, rodzicom i nauczycielom, żyło się lepiej.

Droga do życia

Na brzegu spotkaliśmy dwie wolontariuszki z Izraela. Bez wytchnienia pomagają w pierwszym zetknięciu dzieci z lądem, dla których to często ogromny stres. Mokre, zapłakane, przekazywane z rąk do rąk, w trakcie nawet kilkugodzinnej przeprawy w deszczu. Najpierw odbierają je od rodzin w pontonach, później szybko badają sprawdzając tętno i temperaturę. Starają się wymienić ubrania i okryć folią termiczną.

Kto do parlamentu z powiatu szamotulskiego?

Kandydaci do sejmu w okręgu 38 :
Piotr Lorek z Kaźmierza (Nowoczesna)
Waldemar Andrzejewski z Wronek (Korwin)
Michał Gałaman z Obrzycka (Korwin)
Piotr Olejniczak z Szamotuł (Korwin)
Karolina Holandii z Obrzycka (Korwin )
Anna Wilk - Baran z Wronek (Lewica)
Maciej Bieniek z Obrzycka (Kukiz)
Maria Przybylska z Szamotuł (PIS)
Mirela Lach z Wilczyny (KWW Stonoga)
Jakub Rutnicki z Pniew (PO)
Małgorzata Jagiellowicz z Szamotuł (PO)
Irena Wojciechowska z Wronek (PSL)
Maciej Chałupka z Brodziszewa (PSL)

Kandydaci do SENATU:
Jerzy Andrzejak z Wolsztyna (Niezależny)
Paweł Bugaj z Wronek (Niezależny)
Jan Libicki z Radzewic (PO)

Francuski gitarzysta w Szamotułach

Gabriel Bianco, światowa gwiazda gitary klasycznej młodego pokolenia, zawita w najbliższą niedzielę do Szamotuł.

Każdego lata festiwal Akademia Gitary dociera do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie. Na mapie ósmej już edycji festiwalu nie może zabraknąć Szamotuł, gdzie 23 sierpnia zagości jeden z czołowych współczesnych gitarzystów młodego pokolenia, Francuz Gabriel Bianco. Mimo młodego wieku, Gabriel koncertuje na całym świecie. Jego repertuar zawiera różnorodne kompozycje pochodzące ze wszystkich okresów historii muzyki klasycznej. Występował na scenach kilkudziesięciu międzynarodowych festiwali muzycznych. Grał w prestiżowych salach koncertowych w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie Guitar Fundation of America. Koncert odbędzie się w wirydarzu dawnego klasztoru w Szamotułach przy ul. Dworcowej. Wstęp będzie wolny. Organizatorem jest Szamotulski Ośrodek Kultury.

6 września Referendum

Jednym z punktów w zbliżającym sie referendum jest pytanie, czy jesteś za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) do sejmu RP?

Jeśli odpowiesz tak, co zmieni wprowadzenie tych 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu:

  1. Poseł bezpośrednio odpowiedzialny przed wyborcą, a nie szefem partii. Łatwo go rozliczyć z obietnic wyborczych.
  2. Bezpośredni kontakt posła z wyborcą dzięki małym okręgom.
  3. Głosowanie na ludzi, których się zna.
  4. Równa szansa kandydowania dla kandydatów niezależnych i partyjnych (wystarczy 10 podpisów, a kampania w małym okręgu jest tania).
  5. Wybory odbywają się sprawnie (jedna tura i wynik ustalany w okręgu) i są transparentne (publiczne liczenie głosów).
  6. W krajach z ordynacją większościową powstaje silny, stabilny rząd biorący pełną odpowiedzialność za swoje działania.

Wakacje w Szamotułach

Szamotulski Ośrodek Kultury zaprasza do zapoznania się z planem przygotowanym na zbliżające się wakacje. Zgłoszenia już są przyjmowane. Ilość miejsc ograniczona! Czekamy na zgłoszenia pod nr tel. 061 29 213 07

E-MAIL:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub bezpośrednio w ośrodku. Odpłatność w dniu zajęć.

PLAN 

To już jutro. Sprzątamy!!!

Tym razem w Parku Zamkowym posprzątają Lepsze Szamotuły. Prosimy o zabranie kocyków i swoich ulubionych gier planszowych. Urządźmy wspólny piknik. Oczywiście, dbamy o Park, aby nam służył jak najdłużej i sprzątamy po sobie wszystkie papierki. Czekamy na Was w dniu 20. czerwca br. od godziny 17:00.

Lepsze Szamotuły

 

Gazeta Szamotulska zaprasza na kolejną debatę

„Zabijanie drobnych przedsiębiorców”

Czy Szamotułom potrzebne są kolejne markety? Zdania są podzielone. Oprócz budowanego już centrum handlowego na terenie byłego dworca PKS w najbliższym czasie ma powstać market spożywczy przy BricoMarche oraz galeria handlowa koło Lidl. 

- Czy Szamotułom potrzebny jest siódmy już market branży spożywczej? - zastanawiała się podczas ostatniej sesji szamotulskiego samorządu gminnego Halina Zgrajek. Poruszony przez radną temat wywołał ożywioną dyskusję wśród mieszkańców.

Zapraszamy na debatę

do Cafe Marzenie w Szamotułach

ul. Wroniecka

w środę 17 czerwca 2015 

o godz. 18.00

Puchar Świata w Szamotułach

Uczniowski Klub Sportowy „SZAMOTULANIN”, a w szczególności pomysłodawca - wieloletni działacz sportowy Ryszard Frąckowiak, który jest również członkiem zarządu UKS Szamotulanin i WZPS w Poznaniu, zapraszają mieszkańców i sympatyków siatkówki na atrakcje do Zespołu Szkół Nr 3 przy. ul. A. Mickiewicza 4 w Szamotułach. 

W dniach 20-21 czerwca 2015r. w holu Hali Widowiskowo-Sportowej „ NAŁĘCZ” wystawiona będzie prezentacja Pucharu FIVB za Mistrzostwo Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn - Polska 2014. Nie tylko sympatycy piłki siatkowej, ale wszyscy mieszkańcy powiatu szamotulskiego będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia Pucharu Świata zdobytego przez biało–czerwonych w ostatnich Mistrzostwach. - Prezentacja Pucharu w naszym mieście to ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że siatkówka jest jedną z dyscyplin szeroko rozwiniętych w Szamotułach - powiedział nam Ryszard Frąckowiak. 

Prezentacja Pucharu jest częścią atrakcji związanych z obchodami 20 - lecia UKS Szamotulanin.

Na szamotulskim Rynku widziane było UFO

Na szamotulskim rynku widziane było UFO. Informacja wydaje się być bardzo wiarygodna, ponieważ potwierdzają ją setki uczestników odbywających się w Szamotułach Dni Europy 2015. Unikalny film na youtube, opublikował jeden z uczestników imprezy pan Krystian Janiszewski. Eksperci twierdzą, że nagranie jest autentyczne. 

Więcej artykułów…

Strona 1 z 15