Wydarzenia

VII Sesja Rady Miasta i Gminy Szamotuły

 Dzisiaj w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły odbyła się VII Sesja Rady. Wpadliśmy popatrzeć. Było ciekawie. Na relację z tego wydarzenia zapraszamy we wtorek. Dodamy tylko, że dzisiaj przez pół dnia szukaliśmy burmistrza Szamotuł, który był nieobecny w pracy. Byliśmy już nawet zmartwieni, co dzieje się z naszym "zaginionym ojcem miasta". W końcu po kilku godzinach poszukiwań znalazł się... na Sesji.

Efekty nawałnicy w Pniewach

W wyniku gwałtownej ulewy, która przeszła w poniedziałek wieczorem nad powiatem szamotulskim, doszło do licznych podtopień. Najgorzej było w Pniewach przy ul. Szamotulskiej, Klonowej i przy blokach "TBS". Straż Pożarna interweniowała w kilkunastu miejscach na terenie całego powiatu. Więcej szczegółów jutro.

Nie żyje Roman Wieczorek

Dzisiaj wieczorem w swoim domu w Szamotułach zmarł Roman Wieczorek. 

Śp. Roman Wieczorek od blisko dziesięciu lat był pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły. Pracował w wydziale Kultury, Funduszy Pomocowych i Sportu. W swojej pracy zajmował się głównie sportem, organizacją imprez, oraz był odpowiedzialny za współpracę z organizacjami pozarządowymi. W przeszłości dał się poznać jako oddany działacz Sparty Szamotuły. Na przełomie wieków pracował jako kierownik drużyn młodzieżowych, a później kierownik pierwszej drużyny seniorskiej. Od dłuższego czasu chorował.

Uwaga!

Witam, znalazłam dzisiaj tablice rejestracyjne o numerze PSZ 37897 w Kędzierzynie Koźlu (woj Opolskie). Jeśli byłaby możliwość udostępnienia wiadomości na profilu miasta, może znajdzie się właściciel zguby. Póki co tablice mam ja, do piątku wieczora je przechowam, potem zaniosę na policję. Wierzę w facebookową społeczność i że uda się zaoszczędzić komuś kosztów związanych z wyrabianiem rejestracji.

Anna Karkos

Mistrzostwa Polski w Siatkówce Młodziczek - Tychy 2015

W dniach 18-19 kwietnia 2015 w hali sportowej  Gimnazjum nr 3 w Tychach odbywają się Półfinały Mistrzostw Polski młodziczek w piłce siatkowej. W turnieju biorą udział cztery kluby: SOS MKS San Pajda Jarosław, LTS Legionovia Legionowo, UKS Szamotulanin Szamotuły i gospodynie turnieju – MOSM Tychy.

Turniej rozpoczął się w sobotę o godz. 10.00 meczem pomiędzy MOSM Tychy – UKS Szamotulanin, w którym Szamotulanki pokonały gospodynie 2:1 (24:26, 26:24, 15:7). Po meczu nastąpiło uroczyste otwarcie Turnieju Półfinałowego. Następnie rozegrany został mecz pomiędzy SOS Jarosław – LTS Legionowo, który zakończył się zwycięstwem SOS Jarosław 2:0.

W następnym meczu o godz. 15.30 – UKS Szamotulanin Szamotuły zagrał z LTS Legionowo. Szamotulanki niestety uległy przeciwniczkom 1:2 (25:23, 15:25, 6:15). Trwa mecz pomiędzy MOSM Tych, a SOS Jarosław.

W niedzielę rozgrywki rozpocznie o godz.10 mecz pomiędzy SOS Jarosław - UKS Szamotulanin Szamotuły, a następnie LTS Legionowo – MOSM Tychy. Po rozegraniu ostatniego meczu odbędzie uroczyste podsumowanie Turnieju Półfinałowego. Wszystkich sympatyków siatkówki serdecznie zapraszamy na nasze relacje.

UKS SZAMOTULANIN WYGRAŁ ZASŁUŻENIE PIERWSZY MECZ Z MOSM TYCHY 2-1 

Po meczu rozmawialiśmy z trenerem

Bartłomiejem Synowcem:

"Podwyżka wody"

Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uprzejmie informuje, że od dnia 25.04.2015 r. do dnia 24.04.2016 r. na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków  (Dz. U.  z  2006 r. Nr 123, poz. 858 z późniejszymi zmianami) obowiązują nowe taryfy dotyczące zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

Drzwi Otwarte w Zespole Szkół Nr 3 w Szamotułach

W niedzielę, 12 kwietnia od 10.00 do 13.00 organizujemy w Zespole Szkół Nr 3 im. Hugona Kołłątaja przy ul. Mickiewicza 4 w Szamotułach "Drzwi Otwarte" dla kandydatów do naszej Szkoły i ich Rodziców. W spotkaniu uczestniczyć będą także przedstawiciele firmy Hochland z Kaźmierza. Hochland wspólnie ze szkołą zamierza utworzyć w Szkole Zawodowej klasę o kierunku mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, oferując praktyczną naukę zawodu. Po spotkaniach w auli szkolnej kandydaci będą mogli zwiedzić w towarzystwie nauczycieli i uczniów szkołę zapoznając się z jej bazą dydaktyczną.

Szamotuły utracą status miasta powiatowego

To co mogłoby wydawać się niemożliwe stanie się faktem. Od 2019 roku Szamotuły utracą status stolicy powiatu. Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie wpłynął już wniosek w tej sprawie. Pod wnioskiem podpisy złożyły władze Województwa Wielkopolskiego.

Wronki już od dawna, powoli i skutecznie stawały się centralnym ośrodkiem w powiecie szamotulskim, nie tylko pod względem inwestycyjnym, ale także politycznie i kulturowo. Poza tym na takie rozwiązanie wpadli doradcy Prezydenta RP, który gościł ostatnio w Szamotułach.

Odwiedzający powiat szamotulski prezydent Bronisław Komorowski poproszony został przez burmistrza Szamotuł o przyspieszenie prac nad budową obwodnicy wokół stolicy powiatu. Najbliżsi współpracownicy prezydenta wpadli na pomysł, że prościej będzie przenieść stolicę powiatu do Wronek, gdzie niebawem właśnie ma rozpocząć się budowa takiej obwodnicy. 

Burmistrz Wronek Mirosław Wieczór na razie nie chce komentować całej sprawy. Starosta szamotulski Józef Kwaśniewicz zwołał nadzwyczajne posiedzenie zarządu powiatu, jeszcze dziś ma zostać wydane specjalne oświadczenie władz powiatu szamotulskiego, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Jesteśmy świadkami największego drużynowego młodzieżowego sukcesu sportowego od 58 lat!

Uczniowski Klub Sportowy Szamotulanin, będzie jedynym reprezentantem Wielkopolski na Mistrzostwach Polski w siatkówce młodziczek.

Jak się okazało Szamotulanin Szamotuły pod wodzą trenera Bartłomieja Synowca, będzie jedynym przedstawicielem Wielkopolski w półfinale MP! Ostatni raz Szamotuły odniosły tak duży sukces w drużynowym sporcie młodzieżowym dokładnie 58 lat temu, kiedy do Mistrzostw Polski zakwalifikowali się juniorzy piłki nożnej.

O dużym pechu może mówić mistrz Wielkopolski - Energetyk Poznań, który był organizatorem turnieju ćwierćfinałowego Mistrzostw Polski Młodziczek. Poznanianki w podgrupie po 2:0 pokonały NTSK Nysę i Olimpię Jawor i ze zwycięstwem na koncie przystępowały do walki o miejsca 1-4 turnieju.

Tylko u nas - wywiad

Z okazji wizyty w Szamotułach Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego mamy dla was wyjątkowy wywiad.

Rozmawialiśmy z człowiekiem, dzięki któremu mieliśmy zaszczyt gościć Głowę Państwa na Ziemi Szamotulskiej. Zapraszamy - Poseł RP Jakub Rutnicki.

Chata Alchemika zamknięta

Głośna w ostatnich dniach sprawa działalności jednego z popularniejszych w Szamotułach pubów: "Chata Alchemika", doczekała się swojego finału. Dzisiaj szef lokalu - Jarek Jurek - poinformował, że otrzymał od władz muzeum wypowiedzenie umowy najmu lokalu. Informację tę potwierdził dyrektor muzum Michał Kruszona. Pub ma przestać działać 9 kwietnia 2015 r. Scena na której odbywały się koncerty "Lato przy Zamku" już zniknęła.

Twórczyni Samsung Półmaratonu odchodzi ze Starostwa. Kukawka nadaje się tylko do wydawania praw jazdy?

Twórczyni Samsung Półmaratonu, który od czterech lat odbywa się w Szamotułach pod patronatem starosty Pawła Kowzana - pełniąca zarazem w Urzędzie Powiatowym funkcję dyrektora odchodzi ze Starostwa.

Oficjalnie za porozumieniem stron, nieoficjalnie mówi się o zmuszeniu do podpisania porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy pod groźbą zwolnienia dyscyplinarnego. Urzędniczka, z którą nie udało nam się niestety skontaktować, miała być rzekomo zastraszona przez nowych przełożonych i podpisała takie porozumienie. Mowa o Joannie Lesickiej (na zdj. z prawej), która oprócz pełnienia funkcji kierowniczej w Starostwie Powiatowym, uważana była za najbardziej zaufaną i najbliższą współpracowniczkę byłego starosty Pawła Kowzana.

Nieoficjalnie mówi się, że jest to zemsta polityczna, ale nie tylko. Obecny starosta Józef Kwaśniewicz (zdj.z lewej) w przeszłości miał rzekomo dowiedzieć się, o kpieniu z braku jego kompetencji do pełnienia funkcji wicestarosty, z czego zresztą kpiła ponoć większość pracowników urzędu.

Nie tak dawno w urzędzie doszło również do zmiany stanowiska pracy Andrzeja Kukawki (na zdj. z lewej), który z wydziału zajmującego się m.in. sprawami sportu, przeniesiony został do okienka w wydziale komunikacji. Szanowany urzędnik, wieloletni dyrektor Liceum w Szamotułach, zdaniem zarządu Kwaśniewicza nadaje się tylko do wydawania praw jazdy.

ZUS nie przechowuje danych

Tysiące emerytów stracą pieniądze. Placówki źle przechowują akta, ZUS nie wylicza więc świadczeń.

Około dwóch tysięcy placówek w całym kraju przechowuje akta osobowe i płacowe w sposób niespełniający norm. ZUS nie bierze ich pod uwagę przy wyliczaniu świadczeń. Mimo że składki za zatrudnionych były opłacane - pisze Gazeta Prawna.

Przez złe prawo byli pracownicy zlikwidowanych przedsiębiorstw mogą dostać niższe świadczenia, niż to wynika z realnie zapłaconych składek. Do 2004 roku każdy mógł założyć archiwum, w którym za odpowiednią zapłatą przechowywał dokumentację pracowniczą z likwidowanych firm.

Podsumowanie i zaprzysiężenie

1112 akcji ratowniczych z udziałem zawodowych strażaków w roku 2014

W czwartek 12 lutego br. w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odbyła się narada roczna podsumowująca działalność jednostki w 2014 roku. Wśród gości byli między innymi Jerzy Ranecki - zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Beata Hanyżak – Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego oraz ks. kan. Mariusz Marciniak – kapelan strażaków.

Przedstawicielowi Komendanta Wojewódzkiego PSP meldunek złożył st. kpt. Roman Mucha – dotychczasowy zastępca Komendanta Powiatowego PSP. Dotychczasowy – gdyż po meldunku obowiązki związane z tą funkcją przejął kpt. Arkadiusz Rakowski. Po uroczystym zaprzysiężeniu Komendant Powiatowy st. kpt. Ireneusz Pers omówił działalność poszczególnych komórek organizacyjnych komendy i przedstawił statystykę zdarzeń w 2014 roku.

Więcej artykułów…

Strona 1 z 13