Wydarzenia

Z inicjatywy burmistrza Mirosława Wieczora w sierpniu uchwałą Rady Miasta i Gminy Wronki powołano gminną Radę Młodzieżową. We wrześniu i październiku na terenie wronieckich szkół przeprowadzono wybory, a w minioną środę 18 listopada burmistrz zwołał pierwsze posiedzenie Rady. Po wspólnym zapoznaniu się i złożeniu przysięgi zarządzone zostały wybory prezydium w efekcie których pierwszą historyczną przewodniczącą Rady wybrana została Sandra Wawrzyniak.

W World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku w wyniku zamachu zginęło około 3000 ludzi. W konsekwencji USA wypowiedziało Talibom 10 letnią wojnę toczoną na terytorium Iraku. Koncerny tytoniowe zabijają DZIENNIE około 11.000 osób, a jednak żaden rząd na świecie dotychczas nie wypowiedział im wojny.

W roku 2015 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 19 listopada (czwartek).

Zgodnie z inicjatywą Burmistrza i podjętą przez radnych uchwałą w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy Wronki, w każdej z wronieckich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbyły się wybory, w których młodzież wybiera swoich 15 przedstawicieli, w tym z Gimnazjum im. Z. Herberta – 4 osoby, z Gimnazjum w Zespole Szkół im. W. Witosa w Biezdrowie – 3 osoby, z Gimnazjum w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. – 2 osoby, ze szkół ponadgimnazjalnych w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. – 3 osoby, ze szkół ponadgimnazjalnych w Zespole Szkół nr 2 im. S. Konarskiego – 3 osoby.

Gmina Wronki jest jednym z nielicznych samorządów (po Obornikach), które podjęły uchwałę o utworzeniu Młodzieżowej Rady. Ma ona stanowić reprezentację młodzieży zamieszkującej i uczącej się na terenie gminy. Młodzi ludzie, wybrani w swoich szkołach w demokratycznych wyborach, będą stanowić ciało konsultacyjne. Mają być też wyrazicielami oczekiwań i inicjatyw środowisk młodzieżowych. Istnienie Młodzieżowej Rady Gminy to jednak przede wszystkim nauka demokracji i samorządności. Pierwsza kadencja Rady rozpocznie się w listopadzie i będzie trwać 2 lata. 

Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Gminy burmistrz Mirosław Wieczór zwołał na 18 listopada godz. 16.00 w Urzędzie.

Dla upamiętnienia niewinnych ofiar paryskiego zamachu, w geście solidarności społeczeństwa Szamotulskiego z Narodem francuskim i w proteście przeciwko terroryzmowi, pod szamotulską Bazyliką umieszczono barwy Narodu Francji. Zachęcamy do chwili zadumy i zapalania zniczy.

Szamotulski Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę 21 listopada o godz. 19.00 do kina “Halszka” na koncert bluesowy w wykonaniu zespołów: Sama River Blues i Blueska.

Podczas kiedy na Malcie rozpoczyna się kolejna biurokratyczna nasiadówka, rząd Francji utracił już kontrolę nad częścią terytorium państwa. W porcie Calais 6000 nielegalnych migrantów dyktuje prawo i codziennie atakuje kamieniami policję.

Podczas kiedy zarządcy Europy odbijają się od ściany do ściany w kwestii tzw. "kryzysu migracyjnego", we Francji trwa już regularna wojna. W porcie Calais przy kanale La Manche 6000 migrantów stworzyło swoje własne miasto, nazywane "Dżunglą Calais", i toczy regularne walki z policją. Migranci usiłują przedrzeć się siłą do Wielkiej Brytanii (raju socjalu), atakują instalacje drogowe i portowe, blokują pociągi, atakują ciężarówki i obrzucają kamieniami francuskich policjantów. Media podają, że w ciągu ostatnich 48 godzin rannych zostało 27 francuskich policjantów: Francuska policja podejrzewa, że część migrantów to weterani wcześniejszych walk z grecką policją. Migrantom pomagają też lewacy oraz anarchiści z "Black Block", znani z brutalnych metod walki.

Przedwczorajszy nocny atak migrantów na policję w Calais (Francja)

Źródło: Le Figaro

Oglądaj w czwartek 12 listopada program 1 Telewizji Polskiej godz. 21.20

Bogdan był biznesmenem, który wpadł w spirale milionowych długów. Komornik zajął cały majątek. Jak twierdzi biznesmen, działki warte 20 mln zł zostały sprzedane za 3 mln. Trudna sytuacja finansowa doprowadziła jego żonę do depresji. Kobieta zachorowała na anoreksję. Ta i inne historie już w czwartek w „Sprawie dla reportera” o 21.20 w TVP1.

Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek zaprasza mieszkańców miasta i gminy na wyjątkowy koncert z okazji Święta Niepodległości w niedzielę 15 listopada o godzinie 17.00. Muzyka Antonio Vivaldiego i unikatowa, multimedialna forma koncertu będzie z pewnością magnesem dla naszej społeczności.

Koncert odbędzie się w Szamotułach w hali Wacław w Niedzielę 15 listopada o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

Jak poinformował na swoich łamach "Kurier Powiatowy" pan Witold Goszczyński 2 listopada 2015 złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach. Różne źdródła poproszone o komentarz informują, że wielu przedstawicieli samorządu, włacznie z burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem jest zaskoczonych tą decyzją. Nie da się ukryć, że w kręgach samorządowców trwają spekulacje na temat przyczyn odejścia wieloletniego zasłużonego pracownika ZGK. Niestety włącznie z prezesem Goszczyńskim, nikt nie chce oficjalnie komentować tego faktu.

31 października szamotulskie parafie: Kolegiata p.w. Św. Stanisława Biskupa i Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani wraz z parafią Św. Krzyża, zorganizowały marsz Wszystkich Świętych. Kilkudziesięciu parafian ulicami miasta przemaszerowało w przebraniach z Kolegiaty do "Krzyża".

Do wybuchu gazu doszło w poniedziałek ok. godz. 10 w budynku przy ul. Wawrzyńca 18. - W wyniku eksplozji zawaliła się klatka schodowa - informował dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej.

Zawaleniem grożą dwie ściany budynku. Według wstępnych informacji, w momencie wybuchu, do którego doszło na drugim piętrze, w domu przebywało kilka osób. Prawdopodobną, ale jeszcze nieoficjalną przyczyną wybuchu mogła być nieostrożność mieszkańca przybudówki budynku. Lokator miał dogrzewać się, używając butli z gazem, która się rozszczelniła. Miał zapalić papierosa i wtedy doszło do eksplozji. Ucierpiał także strażak Początkowo informowano o jednej osobie rannej.

Po godzinie bilans ten znacznie urósł. - W tej chwili mamy rannych pięć osób - podał po godz. 11:30 Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej. Jak poinformowała Sandra Chuda z policji w Szamotułach, wśród rannych jest matka z dwójką dzieci i strażak uczestniczący w akcji ratowniczej, który ma złamaną rękę. Całą czwórkę zabrano do szpitala w Szamotułach. - W najcięższym stanie jest mężczyzna, którego zabrano do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak podał podczas briefingu prasowego dowódca akcji, mężczyzna był mocno poparzony. Rannych z domu ewakuowano przy użyciu drabin wozów strażackich. Jedyne wyjście z budynku, klatka schodowa, została doszczętnie zniszczona. Źródło www.tvn24.pl)

- Według wstępnych ustaleń powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, przybudówka, w której doszło do wybuchu gazu, nadaje się do rozbiórki. Burmistrz Pniew rodzinom ewakuowanym z budynku zapewnił lokale zastępcze - powiedziała przebywająca na miejscu zdarzenia wicestarosta powiatu szamotulskiego Beata Hanyżak.

W sobotę 31 października proboszcz Kolegiaty ks. Mariusz Marciniak zaprasza wszystkie dzieci, młodzież oraz dorosłych na marsz wszystkich świętych. Marsz rozpocznie się o godz. 17.00 w kolegiacie, a potem uczestnicy przebrani za świętych wyruszą korowodem z relikwiami świętych do kościoła św. Krzyża na modlitwę, stamtąd udadzą się na bal wszystkich świętych. Każdy powinien przebrać się za swojego świętego patrona. Może być ciekawie. Początek godz, 17.00 w kolegiacie.

Dziś mija 404 rocznica Hołdu Szujskich zwanego często "Hołdem Ruskim". Jedno z najczęściej pomijanych i zapomnianych wydarzeń związanych z dawną potęgo Rzeczpospolitej. 29 października 1611 roku, zdetronizowany car Rosji Vasyl IV Szujski, wraz z braćmi Dymitrem i Iwanem złożyli królowi polskiemu Zygmuntowi III Wazie i królewiczowi Władysławowi hołd.

Wydarzenie odbyło się w sali polskiego senatu na Zamku Królewskim w Warszawie. XVII wieczne relacje określają opisywaną sytuację aktem sławnym, wielkim i nigdy w Polsce niewidzianym. Hołd był poprzedzony triumfalnym przejazdem hetmana Stanisława Żółkiewskiego przez Krakowskie Przedmieście.

Warto pamiętać o takich wydarzeniach. Świadczą one o dawnej potędze Rzeczpospolitej. Miejmy nadzieję, że Polacy coraz częściej będą wspominali wielkie zwycięstwa, a nie tylko porażki i przegrane.

Nie Wronki, jak sugerował jeden z naszych czytelników, a gmina Kaźmierz jest terenem gdzie przygotowano najwięcej inwestycji drogowych w powiecie szamotulskim.

Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu pan Szymon Adamski w gminie Kaźmierz zaplanowano do realizacji w 2015 roku pięć inwestycji. Wronki choć są w czołówce, to jednak na drugim miejscu z trzema poważnymi inwestycjami. Dalej gmina Pniewy i Duszniki gdzie starostwo zaplanowało po dwie inwestycje drogowe. W gminie Szamotuły w br. starstwo przeprowadzi jedną, za to długo wyczekiwaną przez mieszkańców modernizację ulicy we wsi Kępa (na zdj.). Prace aktualnie trwają.

Zobacz wykaz wszystkich inwestycji drogowych w powiecie szamotulskim w 2014 roku.

Za kilka dni wystartują uczestnicy V Samsung Półmaratonu w Szamotułach. W minionym tygodniu dotarły do nas informacje od osób zapisujących się na bieg, o problemach organizacyjnych, które rzekomo stwarzają sami organizatorzy tegorocznego półmaratonu.

Problemy mają dotyczyć zamiany pakietów startowych - mówi jeden z amatorów biegania. Chodzi o to, że osoba, która z przyczyn niezależnych od siebie, chce przekazać swój numer startowy innej osobie, nie ma takiej możliwości. To samo dotyczy zamiany np. rozmiaru koszulki, które są przygotowane dla startujących.

Przedruk artykułu z biuletynu parafialnego

Od kilkudziesięciu lat Parafianie szamotulskiej Bazyliki, mieszkańcy Szamotuł, także Pielgrzymi przybywający do naszego Sanktuarium czekają na dźwięk muzyki organowej podczas liturgii oraz w czasie koncertów. Jak bardzo brakuje instrumentu organowego w Bazylice Szamotulskiej nikogo nie trzeba przekonywać. Wielka radość ogarnęła mnie i mam nadzieję, że także wszystkich z naszej wspólnoty parafialnej, kiedy udało się uzyskać wszelkie potrzebne zezwolenia na odbudowę organów.

Policjanci z Szamotuł poszukują osób mogących pomóc w ustaleniu przyczyn, okoliczności oraz sprawcy zdarzenia, do którego doszło w poniedziałek około godz. 13.00 przy ulicy Zamkowej w Szamotułach. W zdarzeniu poszkodowany został 10-letni chłopiec, mieszkaniec Szamotuł, który został potrącony przez autokar. Kierowca autobusu odjechał z miejsca zdarzenia. Z posiadanych informacji wynika, iż autobus był koloru białego. Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach - kontakt pod nr. tel. 61-293-12-11

Uniwersytet Trzeciego Wieku po to jest nam dany,

by realizować wszystkie do tej pory niespełnione plany.

Więc nie ma na co patrzeć; na swą kartę zdrowia,

tylko łykać życie i się delektować.

Brać wszystko co do wzięcia jeszcze pozostało,

puki posłuszeństwa nie odmówi ciało.

Prof.dr.hab. Stanisław Proszyk


Prof.dr.hab. Stanisław Proszyk dokonał uroczystego otwarcia kolejnego roku uniwersyteckiego UTW w Szamotułach. Uroczysta ceremonia, w której wzięło udział około 250 osób tradycyjnie odbyła się w Auli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. W inauguracji roku uniwersyteckiego 2015/2016 prócz studentów udział wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof.dr.hab. Grzegorz Skrzypczak. W tym roku do grona słuchaczy UTW dołączyło 31 nowych osób. Prezes Stowarzyszenia Uczniów i Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Ks. Piotra Skargi w Szamotułach pan Paweł Mordal, informuje, że zapisy dla kolejnych chętnych osób, na nowy rok akademicki cały czas trwają.


Komendant Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, w mijającym tygodniu pochwalił się przed radnymi powiatowymi nowym samochodem dla sekcji ruchu drogowego Policji. Jak się dowiedzieliśmy zamówiony jest już kolejny pojazd, tym razem dla rewiru dzielnicowych z gmin Ostroróg i Obrzycko, Miasto i Gmina.

Aby zakupić nowe auto potrzebna jest kwota 42 tys. zł. Kierujący szamotulską Policją insp. Sławomir Dziupiński, poprosił o wsparcie władze lokalnych samorządów. We wtorek ostatni z samorządów (miasto Obrzycko), podjął stosowną uchwałę o wsparciu tej inwestycji. Podczas sesji Rady, w której uczestniczył komendant zapadła decyzja o przeznaczeniu odpowiedniej kwoty na zakup nowego samochodu. Nowe auto dzięki staraniom komendanta i ofiarności radnych w/w gmin, już niebawem odmłodzi tabor rewiru dzielnicowych z Obrzycka i Ostroroga.

Od lewej: starosta Józef Kwaśniewicz, komendant insp. Sławomir Dziupiński, radni Michał Karwacki i Paweł Kowzan.