Wydarzenia

Eliminacje ME U-17

 W maju w Bułgarii zostaną rozegrane mistrzostwa Europy drużyn U 17. O awans do tego turnieju już w marcu będzie walczyć reprezentacja Polski. Turniej, w którym obok naszej drużyny zagrają reprezentacje Białorusi, Grecji i Irlandii będzie przeprowadzony przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej i zostanie rozegrany w Wielkopolsce.

Nasza reprezentacja grać będzie na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim gdzie zmierzy się 21-go z Białorusią, 23-go z Grecją i 26-go marca z Irlandią. Pozostałe trzy mecze turniejowe odbędą się na stadionie we Wronkach.

Poważny wypadek w Pniewach

W minioną sobotę policjanci z Pniew oraz z szamotulskiej drogówki interweniowali w związku z wypadkiem drogowym do którego doszło na skrzyżowaniu dróg w Pniewach. Do szpitala w ciężkim stanie trafił motocyklista. Sprawę wyjaśniają policjanci z dochodzeniówki z Pniew.

W minioną sobotę 21 lutego br. około godziny 13.00 dyżurny Policji z Szamotuł otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem motocyklisty do którego doszło w Pniewach. Na miejsce niezwłocznie wysłał policjantów z Pniew oraz funkcjonariuszy z szamotulskiej drogówki.
Policjanci wstępnie ustalili przebieg zdarzenia oraz rozpytali jego uczestników. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż na skrzyżowaniu drogi K-92 z ulicą Jakubowską doszło do zderzenia motocyklisty z kierującą samochodem marki Rover.

ZUS nie przechowuje danych

Tysiące emerytów stracą pieniądze. Placówki źle przechowują akta, ZUS nie wylicza więc świadczeń.

Około dwóch tysięcy placówek w całym kraju przechowuje akta osobowe i płacowe w sposób niespełniający norm. ZUS nie bierze ich pod uwagę przy wyliczaniu świadczeń. Mimo że składki za zatrudnionych były opłacane - pisze Gazeta Prawna.

Przez złe prawo byli pracownicy zlikwidowanych przedsiębiorstw mogą dostać niższe świadczenia, niż to wynika z realnie zapłaconych składek. Do 2004 roku każdy mógł założyć archiwum, w którym za odpowiednią zapłatą przechowywał dokumentację pracowniczą z likwidowanych firm.

Podsumowanie i zaprzysiężenie

1112 akcji ratowniczych z udziałem zawodowych strażaków w roku 2014

W czwartek 12 lutego br. w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odbyła się narada roczna podsumowująca działalność jednostki w 2014 roku. Wśród gości byli między innymi Jerzy Ranecki - zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Beata Hanyżak – Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego oraz ks. kan. Mariusz Marciniak – kapelan strażaków.

Przedstawicielowi Komendanta Wojewódzkiego PSP meldunek złożył st. kpt. Roman Mucha – dotychczasowy zastępca Komendanta Powiatowego PSP. Dotychczasowy – gdyż po meldunku obowiązki związane z tą funkcją przejął kpt. Arkadiusz Rakowski. Po uroczystym zaprzysiężeniu Komendant Powiatowy st. kpt. Ireneusz Pers omówił działalność poszczególnych komórek organizacyjnych komendy i przedstawił statystykę zdarzeń w 2014 roku.

Niecodzienni goście w Bursie Szkolnej

Spotkanie z poezją, filmem i… kotami Franciszka Klimka

Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Szamotułach miał niebywałą okazję gościć pisarzy Franciszka Klimka i Jana Pawlickiego, związanych ze słynną krakowską „Piwnicą pod Baranami”. 

W bursie zorganizowano wieczór poetycki Franciszka Klimka – spotkanie to poprowadził jego przyjaciel, Jan Pawlicki. Wzięli w nim udział wychowankowie, wychowawcy oraz pracownicy placówki. Gości przywitał dyrektor Ryszard Filipiak.

Występy, warsztaty i życzliwe komentarze „Teraz My”

 W murach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach odbyły się w ostatni piątek Konfrontacje Małych Form Teatralnych Młodzieży Gimnazjalnej „Teraz My”. Organizatorem tego kulturalnego wydarzenia był prowadzony przez Powiat Szamotulski Zespół Szkół im. Jana Brzechwy w Szamotułach.

 Wśród publiczności zasiedli między innymi reprezentująca Powiat Justyna Hagedorn oraz kierujące wymienionymi szkołami Olga Siejna-Bernady i Bernadeta Adamska. Z zaproszeń skorzystali również Aneta i Adrian Kustarz, którzy udzielili wsparcia rzeczowego, Piotr Dąbrowski – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu oraz rodzice i opiekunowie naszej utalentowanej młodzieży.

Oscarowa środa

Kino „Halszka” zaprasza 18 lutego na pokazy polskich filmów nominowanych do Oscara. O godzinie 17.00 zostanie wyświetlony film w reżyserii Anety Kopacz pt. „Joanna” nominowany w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, a o 18.00 oraz 20.00 nominowana w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepsze zdjęcia „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Bilety w cenie 8 zł można zakupić w kasie kina lub pod adresem http://kino.szok.info.pl

Dwóch nietrzeźwych kierujących w okolicach Pniew

W minioną sobotę oraz niedzielę policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących samochodami. Jeden z podejrzewanych zahaczył samochodem o znak drogowy. Miał aż ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymanym grozi do dwóch lat więzienia.

thumb_nietrzewyDo pierwszego zdarzenia doszło w sobotę 7 lutego br. po godzinie 20 na drodze nr K-92. Policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że powyższą drogą porusza się kierujący samochodem marki Renault Megane, który może znajdować się w stanie nietrzeźwości. Interweniujący patrolowcy m. in. dzięki świadkowi zdarzenia, który oczekiwał na przyjazd Policji, ustalili, iż podejrzewanym o kierowanie powyższym samochodem jest 48-letni mieszkaniec Pniew.

Turowski nie zwraca dotacji

14 sierpnia 2014 r. Wojewódzki Urząd Pracy zatwierdził końcowy wniosek o płatność Stowarzyszenia "Wroniecki Biznes". Płatność dotyczyła szkolenia, które Stowarzyszenie wronieckich biznesmenów prowadziło na terenie gminy Pniewy, a później w całym powiecie szamotulskim.

Część wydatków poniesionych na szkolenia, WUP uznał za niekwalifikowalne. W związku z nieosiągnięciem założonych wskaźników część z nich proporcjonalnie zmniejszono do wartości odpowiadającej osiągniętym celom projektu. Ponadto WUP w Poznaniu jako instytucja pośrednicząca może ukarać beneficjenta za niezrealizowanie wskaźników zastosowaniem reguły proporcjonalności. Jej konsekwencją jest zobligowanie projektodawcy do zwrotu części dotacji.

300 tys.zł. odszkodowania za niewielki pożar na poddaszu Hotelu "Wartosław"

17 grudnia 2014 roku w Hotelu "Wartosław", którego właścicielem jest były radny powiatowy Przemysław Turowski, doszło do pożaru. Jako jego przyczynę wstępnie podawano zwarcie instalacji elektrycznej. Ponieważ straty materialne sięgnęły kwoty 300 tys.zł., Prokuratura Rejonowa w Szamotułach wszczęła postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

Rewelacyjna propozycja Włodzimierza Kaczmarka

Nie do odrzucenia wydaje się być propozycja, którą podczas dzisiejszego zebrania Komisji Oświaty i Kultury, w imieniu burmistrza Szamotuł Włodzimierza Kaczmarka, przedstawił radnym dyrektor Zespołu Administracyjno - Ekonomicznego Szkół w Szamotułach, pan Maciej Adamski.

Karolina Zbąska - właścicielka pierwszego w Szamotułach żłobka stwierdziła, że jeżeli radni Miasta i Gminy Szamotuły przychylą się pozytywnie do tej propozycji, rodzice dzieci z pewnością uznają ją za rewelacyjną.

Kolizja na Poznańskiej

Dzisiaj około 16.00 doszło do kolizji na ul. Poznańskiej w Szamotułach. Kierujący Oplem Corsą nie zachował należytej ostrożności, wyjeżdżając z ul. Kościelnej zajechał drogę BMW. Jadący od strony Obornik kierujący BMW nie zdołał uniknąć zderzenia i zatrzymał się na chodniku. Szczęście w nieszczęściu, że z przeciwka nie nadjeżdżał żaden pojazd, a na chodniku nie było pieszych. Na miejscu zdarzenia interweniowała policja.

Muzyczne Lato przy Zamku?

Na temat poruszonego przez nasz portal tematu muzycznej sceny przy Zamku Górków w Szamotułach, rozmawialiśmy dzisiaj z dyrektorem muzeum - Michałem Kruszoną.

Temat wywołuje wiele kontrowersji. Z jednej strony młodzież narzeka, że ogranicza się jej dostęp do rozrywki. Z kolei przeciwnicy idei koncertowej narzekają na hałas i zagrożenie bezpieczeństwa na ulicach miasta zwłaszcza w godzinach nocnych. Przy okazji zapytaliśmy mieszkańców Szamotuł, czy wieczorami czują się w naszym mieście i gminie bezpiecznie.

Radni naprawią zaniedbanie burmistrza

Jak się dowiedzieliśmy w miesiącu lutym radni Rady Miasta i Gminy Szamotuły mają się zastanowić nad ewentualnym wsparciem dla pierwszego w Szamotułach niepublicznego żłobka. Instytucja taka działa w stolicy powiatu od 2014 r.

Pomimo tego, że żłobek już działa - jest także uchwała intencyjna Rady poprzedniej kadencji o wsparciu finansowym - burmistrz Szamotuł nie zarezerwował w budżecie na 2015 rok środków na ewentualne dopłaty. Wniosek taki już we wrześniu 2014 r. składała założycielka żłobka pani Karolina Zbąska.

W końcu jednak coś ruszy

Po interwencji pani Karoliny na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły, kiedy to założycielka żłobka protestowała niezadowolenie, z powodu opieszałości burmistrza, przy rozpatrywaniu jej wniosku o dopłaty, radni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. 4 lutego br. o godz. 17.00 w żłobku odbędzie się "wyjazdowe" posiedzenie Komisji Oświaty, radni przed podjęciem stosownej uchwały chcą się osobiście przyjrzeć tej placówce. 

W mediach można znaleźć informację, że burmistrz nie miał czasu wcześniej zająć się tą sprawą, bo miał wybory.

PAT Szamotuły wystartował

Program profilaktyki uzależnień dla młodzieży "PaT", w czwartek oficjalnie zainaugurował swoją działalność w Szamotułach. Zapraszamy na relację z Gali otwarcia, którą zorganizował Komendant szamotulskiej Policji wraz z władzami samorządowymi, Sąd Okręgowy w Poznaniu, Kuratorska Służba Sądowa i Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.

Więcej na temat programu: http://pat.policja.gov.pl/

Wypadek w Dobrojewie

W Dobrojewie koło Ostroroga, kierowca Hyundaya z nieznanych przyczyn zjechał z jezdni na prawe pobocze i uderzył w drzewo. Na miejscu interweniują strażacy, policja i pogotowie ratunkowe. Kierowcy udzielana jest pierwsza pomoc. Bliższych szczegółów nie znamy. Droga nr 184 z Ostroroga do Wróblewa jest nieprzejezdna.

Więcej artykułów…

Strona 1 z 15