Wydarzenia

Komendant Zaprasza na Debatę

Jak zdążyliśmy się już przekonać - lubimy rozmawiać o naszym bezpieczeństwie. Wskazuje na to frekwencja mieszkańców, którzy licznie uczestniczą w spotkaniach organizowanych już od jakiegoś czasu przez szamotulską Policję. Komendant Sławomir Dziupiński z Komendy Powiatowej w Szamotułach zaprasza na kolejną debatę, w ramach projektu „Bezpieczeństwo publiczne – debaty społeczne Wielkopolskiej Policji”. 

Debata społeczna odbędzie się w dniu 14 kwietnia br. o godzinie 11:00 w sali Wronieckiego Ośrodka Kultury (ul. Poznańska 59, 64-510 Wronki).

 Mł.insp. Sławomir Dziupiński (na zdj.) od samego początku swojej pracy w Komendzie Powiatowej Policji w Szamotułach, dał się poznać jako osoba przykładająca niezwykłą wagę do wspólnego dialogu oraz słuchania opinii i zdania mieszkańców regionu.

Jesteśmy świadkami największego drużynowego młodzieżowego sukcesu sportowego od 58 lat!

Uczniowski Klub Sportowy Szamotulanin, będzie jedynym reprezentantem Wielkopolski na Mistrzostwach Polski w siatkówce młodziczek.

Jak się okazało Szamotulanin Szamotuły pod wodzą trenera Bartłomieja Synowca, będzie jedynym przedstawicielem Wielkopolski w półfinale MP! Ostatni raz Szamotuły odniosły tak duży sukces w drużynowym sporcie młodzieżowym dokładnie 58 lat temu, kiedy do Mistrzostw Polski zakwalifikowali się juniorzy piłki nożnej.

O dużym pechu może mówić mistrz Wielkopolski - Energetyk Poznań, który był organizatorem turnieju ćwierćfinałowego Mistrzostw Polski Młodziczek. Poznanianki w podgrupie po 2:0 pokonały NTSK Nysę i Olimpię Jawor i ze zwycięstwem na koncie przystępowały do walki o miejsca 1-4 turnieju.

Tylko u nas - wywiad

Z okazji wizyty w Szamotułach Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego mamy dla was wyjątkowy wywiad.

Rozmawialiśmy z człowiekiem, dzięki któremu mieliśmy zaszczyt gościć Głowę Państwa na Ziemi Szamotulskiej. Zapraszamy - Poseł RP Jakub Rutnicki.

Chata Alchemika zamknięta

Głośna w ostatnich dniach sprawa działalności jednego z popularniejszych w Szamotułach pubów: "Chata Alchemika", doczekała się swojego finału. Dzisiaj szef lokalu - Jarek Jurek - poinformował, że otrzymał od władz muzeum wypowiedzenie umowy najmu lokalu. Informację tę potwierdził dyrektor muzum Michał Kruszona. Pub ma przestać działać 9 kwietnia 2015 r. Scena na której odbywały się koncerty "Lato przy Zamku" już zniknęła.

Twórczyni Samsung Półmaratonu odchodzi ze Starostwa. Kukawka nadaje się tylko do wydawania praw jazdy?

Twórczyni Samsung Półmaratonu, który od czterech lat odbywa się w Szamotułach pod patronatem starosty Pawła Kowzana - pełniąca zarazem w Urzędzie Powiatowym funkcję dyrektora odchodzi ze Starostwa.

Oficjalnie za porozumieniem stron, nieoficjalnie mówi się o zmuszeniu do podpisania porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy pod groźbą zwolnienia dyscyplinarnego. Urzędniczka, z którą nie udało nam się niestety skontaktować, miała być rzekomo zastraszona przez nowych przełożonych i podpisała takie porozumienie. Mowa o Joannie Lesickiej (na zdj. z prawej), która oprócz pełnienia funkcji kierowniczej w Starostwie Powiatowym, uważana była za najbardziej zaufaną i najbliższą współpracowniczkę byłego starosty Pawła Kowzana.

Nieoficjalnie mówi się, że jest to zemsta polityczna, ale nie tylko. Obecny starosta Józef Kwaśniewicz (zdj.z lewej) w przeszłości miał rzekomo dowiedzieć się, o kpieniu z braku jego kompetencji do pełnienia funkcji wicestarosty, z czego zresztą kpiła ponoć większość pracowników urzędu.

Nie tak dawno w urzędzie doszło również do zmiany stanowiska pracy Andrzeja Kukawki (na zdj. z lewej), który z wydziału zajmującego się m.in. sprawami sportu, przeniesiony został do okienka w wydziale komunikacji. Szanowany urzędnik, wieloletni dyrektor Liceum w Szamotułach, zdaniem zarządu Kwaśniewicza nadaje się tylko do wydawania praw jazdy.

ZUS nie przechowuje danych

Tysiące emerytów stracą pieniądze. Placówki źle przechowują akta, ZUS nie wylicza więc świadczeń.

Około dwóch tysięcy placówek w całym kraju przechowuje akta osobowe i płacowe w sposób niespełniający norm. ZUS nie bierze ich pod uwagę przy wyliczaniu świadczeń. Mimo że składki za zatrudnionych były opłacane - pisze Gazeta Prawna.

Przez złe prawo byli pracownicy zlikwidowanych przedsiębiorstw mogą dostać niższe świadczenia, niż to wynika z realnie zapłaconych składek. Do 2004 roku każdy mógł założyć archiwum, w którym za odpowiednią zapłatą przechowywał dokumentację pracowniczą z likwidowanych firm.

Podsumowanie i zaprzysiężenie

1112 akcji ratowniczych z udziałem zawodowych strażaków w roku 2014

W czwartek 12 lutego br. w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odbyła się narada roczna podsumowująca działalność jednostki w 2014 roku. Wśród gości byli między innymi Jerzy Ranecki - zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Beata Hanyżak – Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego oraz ks. kan. Mariusz Marciniak – kapelan strażaków.

Przedstawicielowi Komendanta Wojewódzkiego PSP meldunek złożył st. kpt. Roman Mucha – dotychczasowy zastępca Komendanta Powiatowego PSP. Dotychczasowy – gdyż po meldunku obowiązki związane z tą funkcją przejął kpt. Arkadiusz Rakowski. Po uroczystym zaprzysiężeniu Komendant Powiatowy st. kpt. Ireneusz Pers omówił działalność poszczególnych komórek organizacyjnych komendy i przedstawił statystykę zdarzeń w 2014 roku.

Niecodzienni goście w Bursie Szkolnej

Spotkanie z poezją, filmem i… kotami Franciszka Klimka

Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Szamotułach miał niebywałą okazję gościć pisarzy Franciszka Klimka i Jana Pawlickiego, związanych ze słynną krakowską „Piwnicą pod Baranami”. 

W bursie zorganizowano wieczór poetycki Franciszka Klimka – spotkanie to poprowadził jego przyjaciel, Jan Pawlicki. Wzięli w nim udział wychowankowie, wychowawcy oraz pracownicy placówki. Gości przywitał dyrektor Ryszard Filipiak.

Występy, warsztaty i życzliwe komentarze „Teraz My”

 W murach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach odbyły się w ostatni piątek Konfrontacje Małych Form Teatralnych Młodzieży Gimnazjalnej „Teraz My”. Organizatorem tego kulturalnego wydarzenia był prowadzony przez Powiat Szamotulski Zespół Szkół im. Jana Brzechwy w Szamotułach.

 Wśród publiczności zasiedli między innymi reprezentująca Powiat Justyna Hagedorn oraz kierujące wymienionymi szkołami Olga Siejna-Bernady i Bernadeta Adamska. Z zaproszeń skorzystali również Aneta i Adrian Kustarz, którzy udzielili wsparcia rzeczowego, Piotr Dąbrowski – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu oraz rodzice i opiekunowie naszej utalentowanej młodzieży.

Oscarowa środa

Kino „Halszka” zaprasza 18 lutego na pokazy polskich filmów nominowanych do Oscara. O godzinie 17.00 zostanie wyświetlony film w reżyserii Anety Kopacz pt. „Joanna” nominowany w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, a o 18.00 oraz 20.00 nominowana w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepsze zdjęcia „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Bilety w cenie 8 zł można zakupić w kasie kina lub pod adresem http://kino.szok.info.pl

Dwóch nietrzeźwych kierujących w okolicach Pniew

W minioną sobotę oraz niedzielę policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących samochodami. Jeden z podejrzewanych zahaczył samochodem o znak drogowy. Miał aż ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymanym grozi do dwóch lat więzienia.

thumb_nietrzewyDo pierwszego zdarzenia doszło w sobotę 7 lutego br. po godzinie 20 na drodze nr K-92. Policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że powyższą drogą porusza się kierujący samochodem marki Renault Megane, który może znajdować się w stanie nietrzeźwości. Interweniujący patrolowcy m. in. dzięki świadkowi zdarzenia, który oczekiwał na przyjazd Policji, ustalili, iż podejrzewanym o kierowanie powyższym samochodem jest 48-letni mieszkaniec Pniew.

Turowski nie zwraca dotacji

14 sierpnia 2014 r. Wojewódzki Urząd Pracy zatwierdził końcowy wniosek o płatność Stowarzyszenia "Wroniecki Biznes". Płatność dotyczyła szkolenia, które Stowarzyszenie wronieckich biznesmenów prowadziło na terenie gminy Pniewy, a później w całym powiecie szamotulskim.

Część wydatków poniesionych na szkolenia, WUP uznał za niekwalifikowalne. W związku z nieosiągnięciem założonych wskaźników część z nich proporcjonalnie zmniejszono do wartości odpowiadającej osiągniętym celom projektu. Ponadto WUP w Poznaniu jako instytucja pośrednicząca może ukarać beneficjenta za niezrealizowanie wskaźników zastosowaniem reguły proporcjonalności. Jej konsekwencją jest zobligowanie projektodawcy do zwrotu części dotacji.

300 tys.zł. odszkodowania za niewielki pożar na poddaszu Hotelu "Wartosław"

17 grudnia 2014 roku w Hotelu "Wartosław", którego właścicielem jest były radny powiatowy Przemysław Turowski, doszło do pożaru. Jako jego przyczynę wstępnie podawano zwarcie instalacji elektrycznej. Ponieważ straty materialne sięgnęły kwoty 300 tys.zł., Prokuratura Rejonowa w Szamotułach wszczęła postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

Więcej artykułów…

Strona 1 z 13